top of page

JAK TO ZROBIĆ #KidsDrawPeace4Ukraine

Wersje w języku angielskim i innych językach

 

Oto jak zorganizować sesję globalnego projektu artystycznego  #KidsDrawPeace4Ukraine z udziałem ukraińskich dzieci-uchodźców z Twojej okolicy (dzieci możesz znaleźć poprzez lokalne wiadomości, szkoły, organizacje charytatywne i samorząd lokalny). Głównym celem jest zapewnienie pozytywnych doświadczeń dzieciom, a następnie jak najszersze opublikowanie zdjęć ich prac w mediach społecznościowych. Jest to kontynuacja pierwszej fazy tego Global Youth & News Media, w którym redaktorzy wiadomości dla dzieci w ośmiu krajach zapraszają swoich odbiorców do przesyłania dzieciom ukraińskim prac artystycznych z życzeniami pokoju i miłości. Ta pierwsza faza projektu aktualnie trwa.(w języku angielskim)

Ukraine refugee closeup.jpg

ŹRÓDŁO POMYSŁU

Pomysł na sesję opiera się na pomyślnych testach z dwoma grupami dzieci-uchodźców, które znalazły bezpieczne schronienie we Francji: grupą dzieci i ich mam w ośrodku dla uchodźców oraz mieszaną grupą dzieci francuskich i ukraińskich w domu. Celem tych sesji było, aby dzieci miały pozytywne, świadome doświadczenie w tworzeniu zarówno osobistej pamiątki, jak i wyrazu wsparcia dla Ukrainy w ramach projektu z dziećmi z całego świata. Wszyscy uczestnicy potwierdzili, że tak się czuli.

 

 WIĘCEJ O PROJEKCIE TUTAJ (w języku angielskim)

DLA KOGO JEST TEN PROJEKT?

Uczestnikami mogą być:

— Ukraińskie dzieci z mamami

— Mieszane grupy dzieci ukraińskich i lokalnych

W testach pilotażowych mieliśmy dzieci w wieku od 4 do 14 lat, ale zwykle były to dzieci w wieku od 7 do 11 lat.

Refugee KidsDrawPeace4Ukraine - world array copy.jpeg
UKRAINE refugee kit materials 4 web.jpeg

JAK PRZEBIEGA SESJA

Dzieci mają do wyboru przybory do rysowania i rodzaj papieru. Wiedzą, że ich praca jest częścią globalnego projektu, a skończony rysunek stanie się pamiątką i zostanie opublikowany w mediach społecznościowych.

TO NIE JEST  „TERAPIA SZTUKĄ”

To skromny projekt, który ma zapewnić dzieciom krótkie, pozytywne doświadczenie. NIE jest to „terapia sztuką”, która zagłębia się w stan psychiczny dziecka z pomocą wyszkolonego terapeuty.

Zachęcamy do wsparcia fundacji  Ukraine's Voices of Children, której niesamowici terapeuci od 2015 roku uzdrawiają sztuką dzieci, które ucierpiały z powodu wojny.

Ukraine voices combo shot.png
Ukraine maria at work horizontal.png

KIEDY ZROBIĆ SESJĘ?

Ważne jest, aby zrobić to dopiero po tym, jak dzieci uchodźców znajdą się w bezpiecznym schronieniu, będą wypoczęte i nakarmione. Dopiero wtedy mogą chcieć dołączyć do globalnego projektu #KidsDrawPeace4Ukraine. Z naszego doświadczenia wynika, że sesje trwały niecałą godzinę.

GDZIE ZROBIĆ SESJĘ?

Dzieci potrzebują cichej przestrzeni z dużą ilością miejsca do rysowania na stole lub biurku. My robiliśmy to w ośrodku dla uchodźców i w domu, z grupami do sześciorga dzieci. Można również pracować w klasie lub bibliotece.

UKRAINE refugee - boys and border.jpg
UKRAINE sheets download .jpg

JAK: KROK 1

ŚCIĄGNIJ

Pobierz zestaw pięciu stron z witryny Global Youth & News Media: trzy arkusze rysunków z ramkami podarowane przez artystów Antona Pavlenko i Muriel Hanny, szablon do stworzenia historii komiksowej i próbkę zdjęć prac dzieci z całego świata stworzonych by wesprzeć dzieci z Ukrainy.  Może poprosisz swoich artystów o obramowanie darowizny?

JAK: KROK 2

ARKUSZE RYSUNKOWE

Gotowa praca będzie pamiątką, więc arkusze rysunków powinny być cięższe niż zwykły papier o gramaturze 80-90 gramów (standardowa gramatura). Zrób tyle kopii ramek, aby każde dziecko mogło wybrać dowolną opcję obramowania i aby każde dziecko mogło wykonać więcej niż jeden rysunek. Miej też dużo czystych kartek, ponieważ niektóre dzieci mogą chcieć zrobić rysunek bez ramki.

Ukraine 2 borders vertical.png
#KidsDrawPeace4Ukraine overview of first phase in Ukrainian.jpg

JAK: KROK 2

STRONA PRÓBNIKÓW

Dla każdego dziecka potrzebujesz tylko jednego egzemplarza próbnika w języku ukraińskim. Próbnik przedstawia prace dzieci z innych krajów. Może być wydrukowany na papierze o standardowej gramaturze. Ten wydruk jest ważny, ponieważ wyraźnie pokazuje, jak bardzo powszechna jest troska o ukraińskie dzieci..

JAK: KROK 4

NARZĘDZIA DO RYSOWANIA

Zapewnij szeroki wachlarz opcji, tak wiele, jak pozwala na to Twój budżet, aby dzieci mogły wybrać to, czego chcą użyć: wiele opakowań flamastrów, kredek woskowych i kolorowych ołówków (nie zapomnij o temperówkach i dobrych gumkach). Unikaj brudzącej farby. Podkreślamy że, celem jest, aby dzieci dobrze się bawiły wybierając narzędzia, a następnie, jeśli to możliwe, zatrzymując je. Ponownie, jeśli pozwala na to Twój budżet, dodaj plastikową koszulkę , folder lub kopertę żeby ochronić prace dzieci.

Drawing tools.png
UKRAINE public-private pictures.png

JAK: KROK 5

ZRÓB 2 ZDJĘCIA

Zrób co najmniej dwa zdjęcia dla każdego dziecka: jedno w którym trzyma ulubiony rysunek (dla mam) i jedno samego rysunku (do opublikowania). Nazwij każdy rysunek imieniem dziecka (tylko), wiekiem i krajem pochodzenia dziecka.

JAK: KROK 6

PUBLIKUJ SZEROKO

Kluczowym celem jest szerokie publikowanie rysunków dzieci w mediach społecznościowych z hashtagiem #KidsDrawPeace4Ukraine. Z różnorodnych kontaktów wiemy, że te rysunki są zauważane a dorośli i dzieci z Ukrainy bardzo doceniają ten wysiłek. Opublikuj tylko zdjęcia rysunków. Pozostałe, ukazujące twarz dziecka, są prywatne i tylko dla nauczycieli, bibliotekarek lub matek.

UKRAINE post symbols.png
Refugee KidsDrawPeace4Ukraine - English teacher Oksana xxx and the day's production copy.j

KAK: KROK 7

POKAŻ LOKALNIE, a może sprzedaj

Jeśli jesteś w szkole, bibliotece lub ośrodku dla uchodźców, możesz również umieścić zdjęcia na ścianie, tak jak zrobiliśmy to tutaj we Francji. Możesz też sprzedać część prac i przekazać dochód do Ukraine's Voices of Children. Wielkie podziękowania dla ukraińskiej mamy i nauczycielki Oksany, pokazanej na zdjęciu, która pomogła w sesji w ośrodku dla uchodźców.

JAK: KROK 8

DODATKOWA OPCJA

Po opublikowaniu prac możesz przesłać nam swoje najlepsze zdjęcia wraz z komentarzem dotyczącym procesu ich tworzenia i publikacji pod  #KIdsDrawPeace4Ukraine. Nie ujawniamy nikomu żadnych informacji o tożsamości uczestników, w tym wiadomości e-mail. Użyj formatu jpeg i nazwij zdjęcie w ten sposób:

UkrainaArt-IMIĘ DZIECKA-WIEK-KRAJ POCHODZENIA DZIECKA
Na przykład: UkraineArt-Ariana-7-Ukraine 

Użyj tego e-maila:

entriesglobalyouthandnewsmedia [at] gmail [.] com

WIĘCEJ O PROJEKCIE TUTAJ (w języku angielskim)

#kidsdrawpeace4Ukraine LOGO ONLY.png
#KidsDrawPeace4Ukraine - 15 april partner logos.png

PHOTOGRAPHS & GRAPHICS/A.MCMANE

bottom of page